Człowiek na linie - Man on Wire

Man on Wire

  • Dokument
  • Czas trwania: 94 min.
  • Od lat: 12
  • Produkcja: USA, Wielka Brytania [2008]
  • Premiera: 27.03.2009 (Polska)

Reżyseria

James Marsh

Scenariusz

Igor Martinovic

Obsada

Philippe Petit, Jean-Louis Blondeau, Annie Allix, Jim Moore , Mark Lewis, Alan Welner

Opis filmu

Człowiek na linie - Man on Wire, czyli artystyczne przestępstwo stulecia, to historia niesamowitego wyczynu jakiego dokonał 7 sierpnia 1974 roku Philippe Petit. Marzeniem tego francuskiego linoskoczka było przejście po linie rozciągniętej między zbudowanymi wówczas niedawno bliźniaczymi wieżami World Trade Center.

Petit marzył o tym podniebnym spacerze od lat. Przez 8 miesięcy poprzedzających wyczyn mieszkał w Nowym Jorku. W przygotowaniach pomagali mu przyjaciele. Musieli pokonać wiele przeszkód: znaleźć sposób na przechytrzenie ochrony WTC, przeszmuglować na wieżę ciężki stalowy kabel i osprzęt, przerzucić linę pomiędzy dachami obu budynków, a na koniec zakotwiczyć i napiąć ją tak, aby wytrzymała podmuchy wiatru. Olinowanie zostało wykonane w nocy w zupełnej tajemnicy. 7 sierpnia rankiem, o godzinie 7.15, Philippe postawił stopę na linie, zawieszonej 410 metrów nad chodnikami Manhattanu…

Dokument Jamesa Marsha przenosi widza do czasu, kiedy Petit planował i zrealizował swoje marzenie. Film powstał na podstawie wspomnień samego linoskoczka i jego towarzyszy, którzy pomogli mu w stworzeniu unikalnego i niesamowitego spektaklu, określanego „artystycznym przestępstwem stulecia”.