Szanowny Widzu Heliosa,

Na naszych stronach używamy technologii, takich jak pliki cookie, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również nasi Zaufani Partnerzy, którzy chcą reklamować treści dopasowane do Twoich preferencji. W związku z wejściem w życie od 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako „RODO”) chcielibyśmy zapoznać Cię z poniższymi informacjami zanim przejdziesz do naszej strony. Klikając w link „Przejdź do strony” lub zamykając to okno lub korzystając dalej ze strony zgadzasz się na postanowienia opisane tutaj.

Przejdź do strony »

Wydarzenia

Szczegóły

„Legiony” - oferta edukacyjna dla szkół

„Legiony” - oferta edukacyjna dla szkół

Zapraszamy grupy szkolne na seanse filmu „Legiony”! Oprócz standardowego pokazu istnieje możliwość zamówienia specjalnej prelekcji w ramach projektu edukacyjnego Kino na Temat.

Akcja edukacyjna do „Legionów” z patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej!

Akcja edukacyjna do filmu „Legiony” została właśnie doceniona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i objęta honorowym patronatem Ministra Dariusza Piontkowskiego. Film, jak również inspirowane nim materiały edukacyjne, przybliżają młodzieży historię Legionów i ich roli w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Zbiór informacji przygotowanych przez zespół profesjonalistów jak i historyków oraz czynnych nauczycieli bez wątpienia będą ciekawym urozmaiceniem lekcji języka polskiego, historii czy godziny wychowawczej.

W ramach akcji powstaje między innymi „magazyn dla nauczycieli”, w którym znajdą się scenariusze lekcji dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz artykuły uzupełniające o tematyce historycznej i filmowej. W przygotowaniu jest również dedykowana filmowi podstrona w serwisie www.kinoswiatedukacji.pl, skąd będzie można pobrać wszystkie dostępne materiały. Akcję edukacyjną wzbogacą prelekcje historyków Instytutu Pamięci Narodowej na pokazach edukacyjnych filmu „Legiony”. Wszystkie materiały edukacyjne powstają w oparciu o współpracę z Muzeum Historii Polski oraz IPN.

„Legiony” – oficjalny zwiastun

Aktor Bartosz Gelner o filmie „Legiony”

O filmie:
W czasach zapomnienia pamiętali. W czasach nienawiści kochali. W czasach niewoli walczyli. Młodzi ludzie z pokolenia lat 1914-1916, które dało Polsce Niepodległość. To właśnie o nich opowiadają „Legiony" – imponujący rozmachem film o wchodzących w dorosłość chłopakach i dziewczynach, którzy w imię zasad, wyznawanych wartości i ideałów nie wahali rzucić się w wir walki przeciwko europejskim tyranom. Ale też o tych, którzy owych idei nie rozumieli, a przekonań nie podzielali. „Legiony” to najdroższa krajowa superprodukcja od czasów „Miasta 44” – zapierająca dech w piersiach opowieść o miłości, młodości, walce i zwycięstwie, zrealizowana przy użyciu najnowocześniejszych technik filmowych, ze scenami batalistycznymi, jakich w polskiej kinematografii jeszcze nigdy nie było. Jednym słowem pełne wzruszeń i prawdziwych emocji kino przygodowe w najlepszym wydaniu.

„Legiony” to uniwersalna opowieść o przyjaźni, marzeniach, gorącym uczuciu i dorastaniu w trudnych czasach. Wielka historia w filmie jest tłem dla rozgrywającej się na pierwszym planie love story, w którą uwikłani są: Józek (Sebastian Fabijański) – dezerter z carskiego wojska, agentka wywiadu I Brygady – Ola (Wiktoria Wolańska) z Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego oraz Tadek (Bartosz Gelner), narzeczony Oli, ułan i członek Drużyn Strzeleckich. Ich spotkanie rozpocznie burzliwy romans, który wystawi relacje bohaterów na wielką próbę. Obok postaci fikcyjnych, których historie wzorowano na życiorysach prawdziwych legionistów, w filmie pojawia się szereg osobistości znanych z kart historii. Wśród nich: brygadier Józef Piłsudski (Jan Frycz), porucznik Stanisław Kaszubski ps. „Król” (Mirosław Baka), rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz (Borys Szyc), porucznik Jerzy Topór-Kisielnicki (Antoni Pawlicki) i wielu innych.

Polskim dystrybutorem filmu jest Kino Świat. Zdjęcia do filmu (łącznie niemal 60 dni) rozpoczęły się w sierpniu 2017 roku i zostały ukończone w kwietniu 2019. Budżet filmu wyniósł 27 milionów złotych. Zdjęcia były realizowane m.in. w Bieszczadach, Cieszynie, Tokarni, Stradowie, okolicach Krakowa, Mrągowa, Węgrowa oraz Otwocka. Podczas realizacji filmu nie zostało skrzywdzone żadne zwierzę.

Gatunek: historyczny
Produkcja: Polska 2019
Reżyseria: Dariusz Gajewski („Obce niebo”, „Warszawa”)
Scenariusz: Tomasz Łysiak, Dariusz Gajewski, Michał Godzic, Maciej Pawlicki
Producent: Maciej Pawlicki, Adam Borowski
Obsada: Sebastian Fabijański, Bartosz Gelner, Wiktoria Wolańska, Mirosław Baka, Jan Frycz , Borys Szyc, Antoni Pawlicki, Piotr Żurawski, Piotr Cyrwus, Grzegorz Małecki, Stanisław Cywka, Jakub Hojda, Karolina Kominek, Aleksandra Yermak, Andżelika Kurowska, Monika Pawlicka, Bartosz Szpak, Antoni Sałaj, Karol Czajkowski i inni