Szanowny Widzu Heliosa,

Na naszych stronach używamy technologii, takich jak pliki cookie, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również nasi Zaufani Partnerzy, którzy chcą reklamować treści dopasowane do Twoich preferencji. W związku z wejściem w życie od 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako „RODO”) chcielibyśmy zapoznać Cię z poniższymi informacjami zanim przejdziesz do naszej strony. Klikając w link „Przejdź do strony” lub zamykając to okno lub korzystając dalej ze strony zgadzasz się na postanowienia opisane tutaj.

Przejdź do strony »

DZIADEK DO ORZECHÓW / napisy

Seans z Cyklu Helios na Scenie

  • Balet
  • Czas trwania: 140 min.
  • Od lat: b.o.
  • Produkcja: Wielka Brytania [2016]
  • Premiera: 10.12.2020 (Polska)

Reżyseria

Peter Wright za Lwem Iwanowem

Scenariusz

-

Obsada

Lauren Cuthbertson, Federico Bonelli, Francesca Hayward, Alexander Campbell

Opis filmu

Klara dostaje pod choinkę zaczarowanego Dziadka do orzechów. O północy schodzi po kryjomu do salonu, gdzie czeka na nią magiczna przygoda, w której będzie jej towarzyszył Dziadek do orzechów.

Magik Drosselmeyer zmienia salon w pole bitwy między myszami a ołowianymi żołnierzykami. Podczas starcia, Klara ratuje życie Dziadka do orzechów, tym samym zdejmując z niego czar, który zaklął chłopca w zabawkę. Król myszy zostaje pokonany. Aby uczcić zwycięstwo, Drosselmeyer zabiera Klarę i Dziadka do orzechów do Krainy Słodyczy, w której poznają Wieszczkę Cukrową i dają się porwać pięknym tańcom. Następnego ranka Klara nie może uwierzyć, że to był tylko sen.

Interpretacja Dziadka do orzechów Petera Wrighta oczarowuje dzieci i dorosłych od czasu swojej premiery w wykonaniu Baletu Królewskiego w 1984 roku. Oryginalnej choreografii Lwa Iwanowa z 1892 roku i wspaniałym, dobrze znanym kompozycjom Czajkowskiego, towarzyszy świąteczna scenografia o wyrazistym charakterze, która nadaje widowisku wyjątkowy urok.

Luźno oparta na opowiadaniu E.T.A. Hoffmanna fabuła, przenosi nas do domu państwa Stahlbaum w dziewiętnastowiecznych Niemczech, w którym urządzają huczną imprezę bożonarodzeniową. Scenografia Julii Trevelyan Oman oddaje ducha epoki w każdym szczególe, dzięki prawdziwym ozdobom choinkowym, w które magicznie wstępuje życie. Choreografia Wrighta pomysłowo wplata zachowane fragmenty oryginalnego baletu, w tym wspaniały pas de deux Wieszczki Cukrowej i Księcia. Ale kładąc nacisk na związek Klary z Dziadkiem do orzechów, twórcy wzruszająco odnoszą się do motywu pierwszej miłości.

Widowisko zarejestrowane w 2016 roku powstało z okazji 90-tych urodzin Petera Wrighta. Zostanie wyświetlone wraz z nowymi dodatkami. Czas trwania seansu podany wraz z antraktem.