Szanowny Widzu Heliosa,

Na naszych stronach używamy technologii, takich jak pliki cookie, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również nasi Zaufani Partnerzy, którzy chcą reklamować treści dopasowane do Twoich preferencji. W związku z wejściem w życie od 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako „RODO”) chcielibyśmy zapoznać Cię z poniższymi informacjami zanim przejdziesz do naszej strony. Klikając w link „Przejdź do strony” lub zamykając to okno lub korzystając dalej ze strony zgadzasz się na postanowienia opisane tutaj.

Przejdź do strony »

Parada

Parade

  • Komediodramat
  • Czas trwania: 115 min.
  • Od lat: 15
  • Produkcja: Serbia/Słowienia/Chorwacja/Czarnogóra/Macedonia [2011]
  • Premiera: 14.06.2013 (Polska)

Reżyseria

Srdjan Dragojevic

Scenariusz

Srdjan Dragojevic

Obsada

Nikola Kojo, Miloš Samolov, Hristina Popović, Goran Jevtić, Goran Navojec, Dejan Aćimović, Toni Mihajlovski, Nataša Marković

Opis filmu

Belgrad, czasy współczesne. Biserka, narzeczona serbskiego mafiosa Limuna, żąda spektakularnego, ekstrawaganckiego ślubu. Według niej może go zorganizować jedynie popularny reżyser Mirko, zdeklarowany gej. Ten jednak jest zajęty walką o prawa mniejszości i przygotowaniami do Parady Równości. A nie jest to łatwe, bo poprzednie próby marszu spotkały się z atakami skrajnych prawicowców. Ponieważ policja odmawia ochrony, w zamian za obietnicę organizacji ślubu, Limun zgadza się, choć niechętnie, zapewnić gejom bezpieczeństwo podczas parady. Rekrutuje pomocników spośród byłych bałkańskich kombatantów wojennych, teraz swoich przyjaciół. "Parada" to rozbrajająca, naładowana śmiechem, a zarazem mądra opowieść o uprzedzeniach (nie tylko wobec mniejszości seksualnych) i ich przełamywaniu.