Szanowny Widzu Heliosa,

Na naszych stronach używamy technologii, takich jak pliki cookie, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również nasi Zaufani Partnerzy, którzy chcą reklamować treści dopasowane do Twoich preferencji. W związku z wejściem w życie od 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako „RODO”) chcielibyśmy zapoznać Cię z poniższymi informacjami zanim przejdziesz do naszej strony. Klikając w link „Przejdź do strony” lub zamykając to okno lub korzystając dalej ze strony zgadzasz się na postanowienia opisane tutaj.

Przejdź do strony »

Mocny Człowiek

Seans z Cyklu Kino Konesera

  • Dramat
  • Psychologiczny
  • Niemy
  • Czas trwania: 85 min.
  • Od lat: 15
  • Produkcja: Polska [1929]
  • Premiera: 02.10.1929 (Polska)

Reżyseria

Henryk Szaro

Scenariusz

Jerzy Braun, Henryk Szaro

Obsada

Grzegorz Chmara, Agnes Kuck, Julian Krzewiński, Maria Majdrowicz, Artur Socha, Stanisława Wysocka, Bolesław Mierzejewski, Janina Romanówna, Aleksander Zelwerowicz

Opis filmu

Warszawa, lata 20. Henryk Bielecki marzy o pisarskiej karierze. Pozbawiony talentu, a jednocześnie owładnięty chorobliwą żądzą sławy i bogactwa, nie cofa się przed popełnieniem zbrodni, żeby osiągnąć zamierzony cel. Szybko zdobywa sławę, majątek i miłość pięknej mężatki, która zostaje jego kochanką. Mocny człowiek to psychologiczny dramat ukazujący kolejne etapy moralnego upadku artysty.

Premiera filmu odbyła się 2 października 1929 roku w Warszawie. Film reklamowany jako „czołowe dzieło polskiej kinematografii, zrealizowane z amerykańskim rozmachem”, zebrał entuzjastyczne recenzje. Podkreślano odwagę reżysera, który odszedł od społeczno- narodowych tematów, niezrozumiałych na Zachodzie i nakręcił „pierwszy film na eksport, na wyniesienie, pokazanie obcym bez obaw i skrupułów”. Z uznaniem pisano o doskonałych zdjęciach, ciekawym montażu i dobrej grze aktorów. Podziw wzbudził Grzegorz Chmara – tak złożonej, głębokiej i poruszającej kreacji nie było w ówczesnym polskim kinie.

Film zainteresował dystrybutorów zagranicznych, był wyświetlany z powodzeniem w kilku krajach europejskich. W czasie II wojny światowej ślad po „Mocnym człowieku” zaginął. Film podzielił los większości zniszczonych wtedy dzieł polskiej kinematografii. W 1997 roku, po ponad 50 latach, odnaleziono jego kopię z francuskimi napisami w Królewskim Archiwum Filmowym w Brukseli. Można więc powiedzieć, że przedwojenna dystrybucja w Europie uratowała filmowi życie.