Szanowny Widzu Heliosa,

Na naszych stronach używamy technologii, takich jak pliki cookie, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również nasi Zaufani Partnerzy, którzy chcą reklamować treści dopasowane do Twoich preferencji. W związku z wejściem w życie od 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako „RODO”) chcielibyśmy zapoznać Cię z poniższymi informacjami zanim przejdziesz do naszej strony. Klikając w link „Przejdź do strony” lub zamykając to okno lub korzystając dalej ze strony zgadzasz się na postanowienia opisane tutaj.

Przejdź do strony »

Wydarzenia

Szczegóły

Piłsudski – ekspozycja historyczna w Kinie Helios

Piłsudski – ekspozycja historyczna w Kinie Helios

Odwiedź nasze kino w Dąbrowie Górniczej i zapoznaj się historią Józefa Piłsudskiego z Zagłębiem Dąbrowskim!

Dąbrowskie wątki biografii Józefa Piłsudskiego:

Region Zagłębia Dąbrowskiego stał się na przełomie XIX i XX wieku jednym z najważniejszych obszarów przemysłowych na ziemiach polskich. Zagłębiacy, a w tym mieszkańcy Dąbrowy Górniczej, żyjący pod zaborem rosyjskim, stali się obiektem zainteresowania działaczy ówczesnych partii politycznych. Jedną z nich był Polska Partia Socjalistyczna, w której działał Józef Piłsudski.

Swoje zainteresowanie naszym miastem wyraził Piłsudski już w 1897 roku, kiedy to w grudniowym numerze pisma „Robotnik” wydrukował artykuł pt. „Wobec mordu w Dąbrowie”. Opisał w nim wydarzenia z września tego roku, w wyniku których zginęło 5 robotników huty „Bankowej”, zastrzelonych przez wojsko rosyjskie.
W Dąbrowie Górniczej znalazł Piłsudski wielu oddanych współpracowników, szczególnie pośród wychowanków „Sztygarki”. Byli to m.in. Tytus Filipowicz Józef Mirecki.

Józef Piłsudski przebywał wielokrotnie w Zagłębiu Dąbrowskim. Jego konspiracyjne wizyty były związane m.in. z drukiem ulotek i pism agitacyjnych. Przebywał w Ząbkowicach w rejonie tzw. Basiuli oraz w Strzemieszycach Małych, gdzie zlokalizowana była drukarnia PPS-u…

Po więcej faktów zapraszamy do holu kina, gdzie czeka wspaniała ekspozycja historyczna przygotowana przez Muzeum Miejskie Sztygarka.

Będziecie mogli zobaczyć m.in. pocztówkę legionową ze zdjęciem Józefa Piłsudskiego, karabin Mannlicher Mauser 1894, czapkę legionową typu Maciejówka, monety z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego z 1935 roku.

Nie może Was zabraknąć, czekamy i do zobaczenia!

Partner: