Szanowny Widzu Heliosa,

Na naszych stronach używamy technologii, takich jak pliki cookie, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również nasi Zaufani Partnerzy, którzy chcą reklamować treści dopasowane do Twoich preferencji. W związku z wejściem w życie od 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako „RODO”) chcielibyśmy zapoznać Cię z poniższymi informacjami zanim przejdziesz do naszej strony. Klikając w link „Przejdź do strony” lub zamykając to okno lub korzystając dalej ze strony zgadzasz się na postanowienia opisane tutaj.

Przejdź do strony »

Kaligula

Caligula

  • Dramat
  • Erotyk
  • Czas trwania: 102 min.
  • Od lat: 18
  • Produkcja: Włochy, USA [1979]
  • Premiera: 14.08.1979 (Polska)

Reżyseria

Tinto Brass

Scenariusz

Gore Vidal, Bob Guccione, Giancarlo Lui, Franco Rossellini

Obsada

Malcolm McDowell jako Kaligula, Teresa Ann Savoy jako Drusilla, Guido Mannari jako Macro, John Gielgud jako Nerva, Peter O'Toole jako Tyberiusz, Giancarlo Badessi jako Klaudiusz, Bruno Brive jako Gemellus, Adriana Asti jako Ennia, Leopoldo Trieste jako Charicles, Paolo Bonacelli jako Chaerea, John Steiner jako Longinus, Mirella D'Angelo jako Livia

Opis filmu

"Gdy stary cesarz Tyberiusz zostaje podstępnie zamordowany, jego miejsce zajmuje młody, lecz obłąkany Kaligula. Początkowe represje, godzące w ważne osobistości ówczesnego Rzymu, zyskują nowemu cesarzowi poklask i aprobatę ludu. Nowy władca zaskarbia sobie również poparcie armii.
Szalony Kaligula skazuje na wygnanie swoją niedoszłą żonę, gdy ta wstawia się za jednym z niesłusznie skazanych byłych przyjaciół cesarza. Zamiast niej na miejsce przyszłej cesarzowej wybiera jedną z największych ladacznic miasta. Potajemnie jednak pozostaje w kazirodczym związku ze swą siostrą Druzyllą, młodzieńczą miłością. Po jej śmierci stan psychiczny cesarza pogarsza się, puszczają wszelkie hamulce, a represje zaczynają dotykać wszystkich obywateli Wiecznego Miasta..."