Szanowny Widzu Heliosa,

Na naszych stronach używamy technologii, takich jak pliki cookie, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również nasi Zaufani Partnerzy, którzy chcą reklamować treści dopasowane do Twoich preferencji. W związku z wejściem w życie od 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako „RODO”) chcielibyśmy zapoznać Cię z poniższymi informacjami zanim przejdziesz do naszej strony. Klikając w link „Przejdź do strony” lub zamykając to okno lub korzystając dalej ze strony zgadzasz się na postanowienia opisane tutaj.

Przejdź do strony »

Gunnar szuka Boga

Gunnar Goes God

  • Dokument
  • Czas trwania: 85 min.
  • Od lat: 15
  • Produkcja: Norwegia [2010]
  • Premiera: 09.12.2011 (Polska)

Reżyseria

Gunnar Hall Jensen

Scenariusz

Gunnar Hall Jensen, Elin Sander

Obsada

Gunnar Hall Jensen, Zulfikar Fahmy, Øyvind Rydland, Elin Sander

Opis filmu

"Gunnar to przykładny ojciec średniozamożnej skandynawskiej rodziny, który na pierwszy rzut oka ma wszystko, czego potrzeba do szczęścia. Wygodny dom z dużym ogródkiem, samochód i dobrej klasy sprzęt to stałe atrybuty jego konsumpcyjnego życia. I choć wydaje się, że Gunnar nie ma powodów do zmartwień, to jednak daleko mu do pełni samozadowolenia. W tym wygodnym i poukładanym świecie, w którym za pieniądze można kupić wszystko, wszechobecny brak duchowości staje się na dłuższą metę nie do zniesienia.
Brak obecności Boga rodzi niepokój, a poczucie duchowego wypalenia powoduje wewnętrzne wyjałowienie, a w konsekwencji potrzebę zmiany. Gunnar decyduje się na wyjazd do pierwszego chrześcijańskiego klasztoru w E gipcie, by tam właśnie odnaleźć zaginioną w sobie duchowość. To tutaj – w ciszy, skupieniu i spokoju, razem z ekipą filmową pragnie poczuć i zrozumieć pierwiastek boski.
Tęskniąc za ciszą i metafizyką ma nadzieję, że w klasztorze znajdzie odpowiedź na dręczące go pytania. Podczas tej wyjątkowej podróży opowiada o kulturowo-społecznych skojarzeniach, zdradza sny i marzenia, jak również kwestionuje sposób, w jaki zorganizowane jest życie oraz religia w zachodnich społeczeństwach. W klasztorze bierze również udział w codziennym życiu mnichów, poznaje ich punkt widzenia świata, stosunek do samotności oraz śmierci.
Czy ten uduchowiony sposób życia, oparty na ciszy, modlitwach i medytacji, jest rzeczywiście lekiem, którego Gunnar – żyjący w konsumpcyjnej i materialnej rzeczywistości – naprawdę potrzebuje? Czy styl życia mnichów pasuje do współczesnego świata?"