Pupendo

  • Komedia
  • Obyczajowy
  • Czas trwania: 95 min.
  • Od lat: 15
  • Produkcja: Czechy [2003]
  • Premiera: 01.02.2008 (Polska)

Reżyseria

Jan Hrebejk

Scenariusz

Petr Jarchovsky

Obsada

Bolek Polivka - Bedrich Mara, Eva Holubova - Alena Marova, Jaroslav Dusek - Mila Brecka, Vilma Cibulkova - Magda Breckova, Jiri Pecha - Alois Fabera

Opis filmu

Pupendo to opowieść o dwóch rodzinach: rzeźbiarza Máry i towarzysza Břečki. Pierwsza z rodzin prześladowana jest przez reżim, druga wesoło płynie z głównym prądem. Mára mieszka ze swoją żoną i dwójką dzieci w małym mieszkaniu w Pradze. Wiele lat temu odebrano mu posadę w Akademii Sztuki z powodów politycznych. Teraz, gdy nie może już wystawiać swoich prac, często kontempluje życie z wędką w dłoni. Břečki jest dyrektorem szkoły, a jego ambitna żona to była studentka Máry z Akademii. Małżonkowie decydują się na współpracę, tłumacząc swoje działania w typowy sposób: „Dlaczego mam taplać się w wodzie, kiedy inni płyną kraulem?”

W filmie pojawiają się też dorastające dzieci, które mają własne zdanie na temat postaw swoich rodziców. Włóczą się bez celu po przedmieściach, chodzą na wagary, a czas zabijają marzeniami o wspólnej ucieczce poza granice codzienności.

Film charakteryzuje gorzko-komiczna groteskowa przesada. Dzięki barwnej galerii najróżniejszych typów ludzkich Pupendo nawiązuje również do teraźniejszości. Bo chociaż zmienia się kontekst czasowy, wewnętrzne postawy i dylematy, tak samo jak konflikty pokoleń, są wieczne. Podstawowym budulcem filmu są sytuacje, których poezja, prawdziwość i humor wynikają z doskonałej pracy z aktorem charakteryzującej wszystkie filmy Hřebejka. Rolę głuchoniemego Mateja reżyser powierzył rzeczywiście niesłyszącemu Lukaąowi Baborskiemu.